Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

7 csoda - a siker útján!

A 7 csoda sikert sikerre halmoz. Alig két hete számoltunk be arról, hogy az Év gémerjátéka elnyerte az igen fontos Német játékdíjat is, de azóta máris újabb díjakat söpört be magának ez a civilizációs társasjáték. Mi lehet a titka?

 

Antoine Bauza, a népszerű Ghost Stories kooperációs társasjáték szerzője még a Mystery Express című játékát népszerűsítette 2010-ben, amikor elkezdtek felröppenni a hírek egy új kártyajátékáról. A jó híreket ráadásul nem is más terjesztette, mint a többi játéktervező: irigységgel vegyes ámulattal beszéltek az egyszerű, mégis összetett, izgalmas civilizációépítő társasjátékról. Mire a játék a nagyközönség elé került egy évvel ezelőtt, Essenben, a nemzetközi játékvásáron, a várakozások felfokozódtak. És a 7 csoda nem okozott csalódást.

Mi lehet az oka? A 7 csoda működése rendkívül egyszerű, még a kezdők is igen gyorsan megtanulhatják. A három forduló mindegyikében kapunk a kezünkbe 7 lapot, ezek közül kiválasztunk és kijátszunk egyet, a többit továbbadjuk a szomszédunknak. Ezután a kapott 6 lapból is kiválasztunk és kijátszunk egyet és így tovább, amíg mindenkinek már csak egy lap nem marad a kezében, amelyet eldobunk.
Ilyen egyszerű az egész, tizennyolc-tizennyolc egyszerre kijátszott kártya, így akár ketten, akár heten játsszuk, a játékidő sem túl hosszú, pontosabban megegyezik a leglassabb játékos játékidejével. Az ördög persze a részletekben rejlik, és ez adja a játék sava-borsát. Egyben ez, a sokféle, különbözőképpen működő kártya okozza azt is, hogy a játék nem a „sima” Év játéka-díjat, hanem a gyakorlott játékosoknak szólót söpörhette be, és a tapasztalt játékosok is szívesen ülnek le mellé az asztalhoz. 
Ezzel a 18-18 lappal ugyanis mindent véghezvihetünk, amit a klasszikus civilizációépítős játékokban: termelhetünk nyersanyagokat, előállíthatunk termékeket, kereskedhetünk velük, ezek segítségével építhetünk és bővíthetünk épületeket, ókori csodákat, intézményeket, fejleszthetjük a technológia és tudományok különböző területeit, beléphetünk céhekbe, és még harcolhatunk is a szomszédainkkal. Mindehhez például a szintén kiemelkedő, de egész estét kitöltő, összetett és bonyolult Sid Meier’s Civilization: A társasjátékban rengeteg szabály és sok-sok szabad óra szükséges, míg a 7 csoda egy-egy játszmáját este akár addig is lejátszhatjuk, amíg elkészül a vacsora. Az pedig, hogy a játékosszámmal valamelyest nő a szerencse szerepe is a játékban, senkit nem zavar: hatan-heten már úgyis nagyobb a kedv az afféle partijátékokhoz, illetve ahhoz, hogy ne kelljen sokat várnunk, amíg mindenki gondolkodik; ketten pedig az igazi komoly stratégiáké a főszerep.
7 csoda tehát igazi főnyeremény, amit megerősít nemcsak az, hogy az elmúlt egy év során már 12 különböző nyelven jelent meg – köztük magyarul is –, de tucatnyinál több elnyert díja is. A már említettek mellett például több francia játékdíj, de a finn és az osztrák játékdíj is a 7 csoda ölébe pottyant. 
Legújabb elnyert díjai a Costa Rica-i Év játéka-díj (Juego del Año Tico 2011), illetve az International Gamers Award többszemélyes játékoknak járó fődíja. Utóbbit, a Nemzetközi Játékosok Díját illusztris bizottság szavazza meg, amelynek válogatott tagjai a világ legnagyobb, legismertebb társasjáték-kritikusai és társasjátékok terén prominens személyiségei. Ilyenek például a korábbi boardgamenews.com oldalt író-szerkesztő W. Eric Martin és Greg Schloesser, a legnagyobb francia társasmagazint (TricTrac.net) vezető Monsieur Phal, vagy éppen Scott Alden, a boardgamegeek.com oldal alapítója és vezetője.
És ez még csak a kezdet: sok, még ki nem hirdetett díjra begyűjtött még jelölést a játék, és biztosak vagyunk benne, hogy számos fődíjat cipelhet még haza a zsebében. Gratulálunk az International Gamers Awardot első ízben elnyerő tervezőnek és kiadónak - csak így tovább!