Az örömhír és a páratlan élmény (mondhatnám, egyfajta megvilágosodás) abban áll, hogy a sors szeszélye és a szerencse nem csak leküzdhető, hanem kifejezetten jól esik lépésről lépésre olyan képességekkel felruházni a dobókockát, amellyel egyre inkább érezhetem magam a saját sorsom kovácsának.
Valójában nem is a dobókockát nem kedvelem, hanem a szerencse meghatározó szerepét, és nyilván nem a Dice Forge az első játék, melyben a kocka nem csupán a szerencse forgandóságát testesíti meg. Lecse Máténak az Űrcsempészek című játékában is az fogott meg, hogy a kockát teljesen új módon, egyfajta gyorsasági licitálásra használjuk. Tényleg, egy játékos kérdés a játékos olvasóhoz: milyen játékokat tudtok még, amelyben a dobókocka a döntés eszköze?
…szóval játékszerzőként engem különösen izgat minden eredeti mechanizmus. Imádom a teljesen új, szellemes ötleteket. A társasjátékok világában olyanok ezek, mint a való világban a kerék vagy a villanykörte feltalálása. Illetve a társasjátékok nagyon is valóságos világában az igazán jó új mechanizmusok teljesen új élményt is nyújtanak. Dimenziókapukat nyitnak ki. Ilyen volt egykor a dobókocka feltalálása, amit Hermész Triszmegisztosz legendás alakjának tulajdonítanak. Vagy az ősi go játékban a kövek bekerítéses levétele. A sakkban, hogy a különböző bábukhoz egyedi lépésmódok társulnak. A ki nevet a végén… ősében, az indiai Pachisiben, hogy ugyanarra a mezőre lépve le lehet ütni, és újra elindítani a figurákat. A Monopolyban, hogy a játékosok egymásnak adnak el. A Rizikóban a többség alapú területfoglalás. A Hase und Igelben, hogy az előrelépésért fizetni kell. A Heimlich & Co.-ban fordultak elő először a titkos szerepek. A Dominionban a pakliépítés. A 7 Csodában a draftolás (a paklinkból egy lapot kiválasztunk, a többit továbbadjuk). A Dixitben, hogy egymás fantáziaképeire tippelünk. És a Dice Forge-ban, hogy a kockáinkat fejleszthetjük.
A saját sorsunk kovácsaivá úgy válhatunk, hogy amit a kockánkkal dobunk, azt erőforrásként megkapjuk, és ezt egy kis táblán jelöljük. Az erőforrásainkból aztán olyan kis lapkák beszerzésére költhetünk, amit a kockáink oldalára lehet pattintani. Kiválaszthatjuk, melyik oldalt szedjük le, és a helyébe betesszük azt, amit szereztünk, és ami mind értékében, mind típusában hasznosabb lesz nekünk. Minél több ilyen értékesebb oldaluk van a kockáinknak, annál nagyobb eséllyel dobunk egyre ütősebb kombinációkat. Persze így meseszép és nagyon hasznos kártyákhoz is juthatunk. Hatványozottan gazdagodunk, egyre több lehetőséggel. Mindezek mellett az illusztrációk hangulatosak, magukkal ragadóak, és teljesen átadják azt az érzést, a sorsot meghatározó isteni képességekkel rendelkezünk. Imádom! Kell! Azonnal! …de még egy kicsit várni kell…
Aczél Zoli