Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Katamino Family  – Mókás fatetrisz - ki nyeri a versenyt?

Rakd a helyére – de sebesen!

Szegény gyerekek, de gyakran hallják ezt… De ha akkor hangzik el ez a mondat, ha a Katamino Family az asztal közepén várja a játékosokat, akkor nem a klasszikus „Jaj, ne mááááár! Megint rendet kell csinálni?!” lesz a válasz! És az is vicces, hogy nagyjából ez a Katamino Family játékszabálya egy rövid mondatban. De amilyen egyszerűnek tűnik az egész, annyira élvezetes is. Hiszen ki ne szeretné a tetriszt?

Egyszemélyes gombnyomogatás helyett párbaj faelemekkel a kézben

Mert igen, itt is forgatni kell, azaz lehet az elemeket, és ki kell tölteni hiánytalanul a sorokat – igaz, nem potyognak felülről az elemek, és nem tűnnek el a teli sorok. Mondjuk a Katamino Family játéktere ugyanolyan nyújtott téglalap, mint a klasszikus kvarcjáték felülete, de két kis áthelyezhető fadarabbal a téglalap két hosszanti végén két játékteret lehet leválasztani. Mert ahogy elhangzott, ez a klasszikus tetriszezéssel szemben nem egy egyszemélyes játék, hanem két gyorskezű és éleseszű ember párharca. 

 

Gyerekjáték… Gyerekjáték?!

Embert mondtam volna? Igen, és ez nem véletlen. Mert a játék címe nem véletlenül Family: játszhatják gyerekek egymás ellen, és persze felnőttek egymás ellen – de a legszebb az egészben az, hogy a játék lehetőséget biztosít rá, hogy akár egy gyerek egy felnőtt ellen is!
A játék amúgy sem biztosít egyenlő feltételeket a párbajozó játékosoknak: nincs két teljes szett a fa építőelemekből. Vagyis amikor leülünk egymással szemben, különböző elemeket fogunk kapni, és hogy épp melyeket, azt a 40 feladatkártya egyike fogja megmondani. Hogy melyik, azt mi döntjük el.
A kártyák két részre vannak osztva. Ha a két fele ugyanolyan színű, mindkét játékos ugyanakkora területen fog játszani. Ehhez először el kell vegye a 18 különböző formájú faelemekből azt, ami az ő oldalán szerepel. Aztán már indulhat is a játék!

 

Vigyázz, kész – rakd! 

Innentől már csak az a kérdés, melyikük jön rá hamarabb, hogy töltik ki a kezükben lévő tetrisz-elemek – azaz precízen megnevezve: poliomino – a saját területét maradéktalanul. Persze, egyszerűnek tűnik, pláne, ha az ember a legkisebb területtel (3x5) kezdi. És ha a másik játékos is ugyanekkora területet kell kitöltsön.

De érdekes módon nem egyszerűen a terület növekedésével lesz nehezebb a feladat. Hanem az ahhoz használt elemek variációjával. A dobozban hét pentaminó (azaz öt egységnyi területű), 5 tetraminó (azaz négy egységnyi területű) és 6 ennél kisebb elem található. Ahogy feljebb lépünk a párbajkártyák sorában, egyre nagyobb elemeket kell majd a helyére rakjunk. És ezzel valóban egyre nehezebb lesz a feladat…

Mire végighaladunk az öt szinten (amit a kártyák színe is jelez), és eljutunk a feketéig (profi), látni fogjuk, hogy nem csak egyszerű fakocka-pakolgatás az egész.

Egyenlőtlen küzdelem – vagy inkább egyenlőtlen feltételek?

Saját tapasztalatból mondom ezt, mert én bizony leültem a kisfiammal, és előzékenyen olyan kártyákat választottam, amelyeken az ő oldalán kisebb területen egyszerűbb darabokat kell pakolgatni, míg az enyémen nagyobb területen nagyobb darabokkal. Nos, csak nagyon pihent pillanataimban sikerült őt legyőzni – de ez persze lehet az ő logikájának a dicsérete is.

Mert amikor a játékos már amúgy is vesztett – vagyis a másik már elkészült – akkor el tud rajta gondolkodni, hogyan is sikerülne a dolog. Mert nem csak lemaradni lehet a másiktól, hanem szépen felsülni is! Elég sokszor ültem ott úgy, hogy bakker, értem, hogy ezeknek be kellene férnie ide, de hogy?! És akkor elkezdem tudatosan elemezni, hogy melyik elem melyikkel nem élhet békében – vagyis melyik melyiket akadályozza meg a továbbiakban, hogy beférjen minden a helyére.

Egyensúlyozó játék – egy további lehetőség

Ha épp nincs kedvünk az agyunkat pörgetni, akkor is jó ezeket a fa alkatrészeket kézbe venni, és játszani velük. Jengázni persze nem lehet velük, de akkor is lehet belőlük tornyot építeni, hasonló végkimenetellel: akinél leomlik, az lesz a hunyó. A játékszabály füzetében találunk pár ötletet egy masszív talapzatra, és az egyensúlyozó játék menetére is – higgyétek el, tényleg praktikus tanácsokat ad. 

Ez egy újabb pont amellett, hogy miért hívják a játékot Katamino Family-nek – nem véletlenül szerepel a dobozon az, hogy akár három éves kortól is játszhatnak vele. (A Family persze kétértelmű: ha tovább olvastok, látni fogjátok, hogy nem egy játék, hanem egy teljes játékcsalád van a dobozban!)

Logikai játék, vagy építkezés – avagy mitől fejlesztő egy játék?

És hogy még mi az, amivel ez a játék megszólíthatja a családokat? Az az ősidők óta létező élmény, hogy fa építőkockákat kézbe venni jó. És nem csak kézbevenni, hanem egymásra pakolni is. Lehet belőlük falat készíteni, várat, vagy egyszerűen csak házat. És minél változatosabb az elemek formája, annál érdekesebb, különlegesebb dolgot lehet belőlük alkotni.

Ez az, amiben a gyerekek nagyon jók. Az ember egy pillanatra nem figyel oda, és máris olyan dolgot alkotnak, hogy a szülő szája tátva marad. De ha kell ehhez egy kezdő löket, erre is találunk a dobozban segítséget: a játékszabályban van pár ötlet, mit lehet a poliominokból építeni: halat, teknőst, nyulat, elefántot. 

Egy sokoldalú játék, ami igazán családi

De a szabály ennél is tovább megy: ha igazán meg akarjátok tornáztatni a logikátokat (ja, bocs elfelejtettem: nem a sajátotokat, hanem a gyerekét, hehe), akkor találtok olyan feladatokat is, ahol adott elemekből egy adott formát, testet kell megépíteni. Sok logikai játék épül erre az ötletre – azaz valóban még egy plusz egy játékot kaptok ezzel a dobozban!

Ami eddig nem hangzott el a cikkben, de biztos ti magatok is rájöttetek: attól is nagyszerű ez a játék, hogy fél perces előkészület után egy kör pár percig tart csak. És hogy hány szintet játszotok rajta le, az tényleg csak rajtatok múlik. Vagyis a gyerek észre sem veszi, hogy a „na, gyere, csak öt percet játsszunk” mondat elhangzása után már húsz perce játszotok (és addig sem a telefonja van a kezében, khm).

Az már ezek után csak apró figyelmességnek számít, hogy a játékszabályban minden feladatban az elemeket egy betűvel (persze, mindig ugyanazzal) is jelölik – így a színvakok is könnyedén használhatják!

Jó szórakozást – akár egyedül, akár párban álltok neki!

Tíbaláj