Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Okos kertész

Sok szülő nem szereti az olyan játékot, amit a gyerekek hamar kinőnek. Szeretik viszont az olyanokat, amelyek játék közben tanítják is a gyerekeket. Az Okos kertész ideális választás: a játékos színtanulást és formaegyeztetést nem csak óvodás korban élvezhetik vele a gyerekek, de kisiskolásként is tanulhatják vele a számolgatás alapműveleteit, sőt, családi verzió is van benne, ami tulajdonképpen felnőtt logikai partijáték!

 

Hány játék van a dobozban?

Túlzásnak hangzik, ugye? Nézzük hát, mi minden van a dobozban, és hányféle játékot lehet vele játszani! Van egy kis kertünk, egy 5x5-ös ágyás, ami kétoldalas, a túloldalán csillogó hátú, színes bogarak telepedtek meg. Van tizenkét viráglapka, egyvirágostól a hatvirágosig, mindegyikből két darab. A különböző számú virágok természetesen különböző színekben is pompáznak, hogy a gyerekek könnyebben tudják kezelni. És egy dobókocka. A játékszabály egy spirálfűzött füzet, melyből ne rakjatok tüzet (bocs a kínrímért), mert sokáig fogjátok használni – nem csak a különböző játékmódokat tartalmazza, illetve azok nehezítésére szolgáló újabb szabályokat, hanem egyszemélyes feladványokat is kis kertészeknek – összesen ötvenet, négy nehézségi fokozatban. Így a játékot akkor is játszhatják a kicsik, ha épp nem ér rá anyu vagy apu.

Okos Kertész

Kicsik – de mennyire kicsik?

Az Ügyes manócsapat játékverzió óvodások számára jó mulatság, csapatjáték, amelyben együtt kell megtöltsék a kertet virágokkal. A játékszabály több tanácsot, segítséget ad, hogyan lehet, illetve érdemes a gyerekeket játék közben irányítani. A szabályok alapjait itt tudjuk lefektetni: hogy a kis ovisok csak egymás után tehetnek le egy-egy virágot, hogy a már letett virágokat nem lehet arrébb rakni, illetve hogy meg kell várni, míg az előző játékos kiválasztotta és lerakta a sajátját. Két apróbb szabálymódosítással nehezíteni is lehet a feladatot.

Hogyan tudják a számolást az Okos kertésszel gyakorolni?

Kisiskolásoknak szól a Vidám kertésziskola játékverzió. Ebben is együtt töltik meg a kertet virágokkal, de ha úgy látják, hogy nem lehet a készletből az üres helyre virágot ültetni, ki is lehet szedni egy vagy két viráglapkát a kertből, a helyére pedig másik viráglapkát tehetnek – egy feltétellel: a kivett és betett virágok számának meg kell egyezniük. Ha kivesszük a narancssárga egyes és a piros hatos virágot, akkor a lila hármast és a kék négyest tehetjük vissza helyette. Ehhez a játékverzióhoz is tartozik két nehezítő szabálymódosítás.

Mihez kell a dobókocka?

A Szerencsés kertész verzió már alsósoknak való, és azon versenyezhetnek, kinek sikerül az utolsó üres helyet beültetni a kertben. A játékosok, miután elosztották egymás között a viráglapkákat, dobókockával határozzák meg, melyik virágjukat ültethetik be. A viráglapkákkal végezhetnek összeadást vagy kivonást, de a művelet eredménye a dobott kockaérték kell legyen. Ha nem jön ki az érték sehogy sem, ki kell vegyen egy virágot az ágyásból, és a következő játékos akár az ő kockaértékét is használhatja. Ehhez a verzióhoz négy nehezítés is fűzhető: kettő helyett három vagy akár négy virággal is végezhető a művelet; összeadás és kivonás mellett osztani és szorozni is lehet – vagy akár meg is lehet fordítani az ágyást, így a bogaras fele kerül felülre. És hogy mire valók a bogarak?

A színes bogarakra tilos ugyanolyan színű virágokat ültetni, mert azok a falánk bogarak kedvencei, és megeszik a virágokat. Így egyre nehezebb a soron következő virágok helyét megtalálni.

A Szerencsés kertész játékverzióban már komoly kihívást jelenthet az is, ha cseperedő kis kertészünk az iskolában tanult műveletek segítségével egyedül ülteti be az egész kertet.

Okos Kertész

Egyre több – eggyel több!

Az Okos kertész verziót már családoknak javasoljuk. Itt a feladat már összetettebb, több lehetősége van a soron lévő játékosnak: vehet egy újabb virágot a készletből vagy betehet egy egyes vagy kettes viráglapkát a kertbe, ha van neki – vagy cserélhet is, de nem akármit! A kivett virág(ok) helyére egy vagy két virágnyival többet kell visszatennie! A játék pontgyűjtésre megy: aki az utolsó virágot ülteti be, négy pontot kap, az előtte ültető játékos pedig kettőt – a többfordulós játékot az nyeri, aki húsz pontot gyűjtött össze.

Ezt a verziót is lehet nehezíteni, és van belőle egyszemélyes változat is.

Sebesség és logika

A Gyors kertész verzióban a soron következő játékos kétszer dob, a megfelelő számú viráglapkákat kiveszi a készletből, de csak az egyiket teszi a kertbe, a másikat a kert mellé teszi, közösen használható ültetőkészletnek. Ha a félretett virágokból egyik sem ültethető éppen be, akkor a következő játékos jön. A játékot az a játékos nyeri, aki elsőként fedezi fel, hogy egy lapka elég a kert teljes beültetéséhez. Amint ezt bejelentette, a többiek ellenőrzik az igazát, és ezzel egy pontot nyert. Ha úgy alakul, hogy a kertet a maradék viráglapkákkal nem lehet befejezni, a leggyorsabb észlelő „Kész!” helyett „Nem lehet!”-et kiált. Aki leghamarabb három pontot szerez, megnyeri a játékot.

Természetesen ebben a verzióban is van három nehezítés!

Azt hiszem, egyetérthetünk abban, hogy az Okos kertész doboza bőven meghaladja a kettő-az-egyben feltételeit. Hosszú éveken át lesz gyermekünk, gyermekeink kedvence, kielégíti a kritikus szülői rigolyákat – gyerekjáték, amit a család évekkel később is használhat közösen!

Tibaláj