A Difference erre a játékélményre épít, bár itt képenként csak két különbséget találhatunk. És nem érünk rá sokáig rágódni, mert meg kell előzzük a többieket – ők is a két különbségre utaznak, igaz, másik kettőre. Hogy ez hogy lehet?
25 kép, lappáronként 2 eltérés
A játék egy praktikus, zsebkönyv méretű fémdobozban van, benne 50 kétoldalas kártya. Egy játékhoz 25 egymáshoz nagyon hasonló kép kell, az ötven kártyán tehát négyféle, gyönyörű illusztráció látható:
– egy virágos, vízililiomos mocsár
– egy repülő sárkány és az őt elfogni készülő halász
– egy mesebeli, sárkánydíszes vízi vár
– egy szabadtéri cirkusz, állatokkal, erőművésszel és kötéltáncossal
Akármelyik két képet vesszük ki a 25 kártya közül, két ugyanúgy kinéző kártyán lesz két apró eltérés. Mondom apró. Mondom eltérés. Hogy ez mit jelent? Azt, hogy a különbségek nem szembeötlő különbségek. Tehát valóban keresni kell, és bár pár kártya után azt hisszük, már tudjuk, a képek mely részén kell keressünk, a keresés nem lesz gyors…
A játék elején a paklit egyenlően elosztjuk, egy kezdőlapot pedig középre rakunk. Mindenki egyszerre kezd neki a saját és a kezdőlap összehasonlításának, és megpróbálja elsőként megtalálni a két különbséget. Amint megvan a két különbség, jelzi játékostársainak, és a saját lapját a kezdőlapra helyezi – így a többiek, még ha meg is találtak egy eltérést, kezdhetik elölről a keresést…
A cirkuszi póniló hátán a nyereg színe vagy combján a kis rózsaszín tetkó. A vár felé vezető utat jelző cölöpök hossza. A mocsári gyík (gekkó?) farkának mintázata. A csónak orrában lévő mentőöv díszítése. Sasszem, gyorsaság és türelem. Amint valakinek elfogyott a saját paklija, megnyerte a játékot!
Ha a két különbség nem elég…
Persze lehet ezt tovább fokozni! A játék haladóknak ajánlott verziója így néz ki: amikor megvan valakinek a két eltérés, saját kártyáját nem a kezdőlapra helyezi, hanem mellé teszi – így már két lap lesz középen. Ahogy gyűlnek a lapok az asztal közepén, egyre nehezebb lesz újat lerakni. Ugyanis innentől már csak úgy lehet lapot lerakni, ha a két különbséget az összes, mellette fekvő lapon megtalálja!
És itt a kicsiknek való kiadás is!
A Difference Junior ugyanezen szabályokkal játszható, de kisebb korosztálynak készült. Hogy ez miben szembeötlő? Egyrészt maguk a képek játékosabbak, másrészt az eltérések is szembeötlőbbek. Hol egy egész madár rózsaszín, ahelyett, hogy kék lenne, hol a zsiráf orra piros, hol a homokozófelszerelés tűnik el, és van, ahol csak háromgombócos fagyit kap a kisfiú (a toronyszerű hét gombóc helyett).
De a szabályok ugyanazok: ha megvan a két különbség, mutasd meg a többieknek – így egy lapodtól már meg is szabadultál! Könnyítés is van ám: ha valaki sehogy sem találja az eltéréseket, kártyáját a saját paklija aljára süllyesztheti, hátha a következő kártyával könnyebb dolga van.
És még egy dologban egyezik a nagyobbaknak és a kisebbeknek való játék: a Juniorban lévő négy kép is nagyon látványos: játékos állatok a strandon, fagyiskocsi a parkban, gyerekek egy farsangi zsúron és egy állati jó karnevál.
Tibaláj